Koszulki z własnym nadrukiem – uważaj na to co kupujesz, uważaj na to co oferujesz klientom!

Chcesz zrobić dla dziecka koszulkę z jego imieniem? A może stoisz po drugiej stronie – jesteś właścicielem agencji reklamowej i oferujesz usługi związane z personalizowaniem produktów? Oferujesz body i koszulki dziecięce „z własnym nadrukiem”? Sprawdź czym to grozi!

W zupełności rozumiem tych, którzy gdy tylko pojawia się pomysł złożenia się na prezent dla kolegi z pracy, rzucają propozycję – zróbmy mu koszulkę z zabawnym tekstem! Spersonalizowany gadżet jest unikatowy – nie są to kolejne skarpetki, czekoladki czy kwiaty – jest to prezent stworzony specjalnie dla niego. Ale co w momencie, gdy obdarowaną osobą ma być dziecko?

O ile kubki, breloki, czy spersonalizowany nadruk na misiu jest całkiem w porządku, to chciałabym Cię przestrzec przed dziecięcymi bodami i koszulkami. Produkty pod tego typu nadruki zwykle są produkowane z materiałów tanich. Jedną z niewielu dostępnych na rynku metod znakowania koszulek jest metoda sublimacji – to ona króluje w ofercie każdej agencji reklamowej. Sublimacja to proces wgrzewania nadruku w materiał poliestrowy. A więc koszulka czy bodziaki, które zrobisz dla dziecka będą wykonane właśnie z tego syntetyku. Z niego są wykonywane również butelki na napoje, czy płyty CD. Warto dodać, że poliester powstaje na bazie ropy naftowej.

Co to oznacza dla osoby, która nosi ubrania wykonane z poliestru?

Na początku zaznaczę – specjalistyczna odzież sportowa, też wykonana jest z materiałów syntetycznych, ale oznaczona jest dokładnym opisem swoich właściwości. I jest kilkadziesiąt razy droższa. Są też rodzaje strojów, które nie sprawdziłyby się gdyby były wykonane z innych materiałów – chociażby kostiumy kąpielowe. Nie jestem ekoterrorystką i sama mam w szafie odzież z dodatkiem tego materiału (max. 20%) i używam torby poliestrowej wielokrotnego użytku, ale ważne jest aby mieć świadomość, czym dany materiał jest i jakie ma właściwości. A czasami, jakie z nim związane są zagrożenia.

W koszulce z poliestru Ty i Twoje dziecko będziecie:

  • pocić się – niestety zawsze wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem (w bawełnie nigdy nie pachnie się aż tak intensywnie, a nawet wcale!), dodatkowo poliester nie wchłania wilgoci, więc strużki potu będą płynąć Wam po plecach,
  • czuć się jak obwiązani plastikową siatką – Wasza temperatura ciała wzrośnie ponieważ Wasza skóra nie oddycha i nie oddaje temperatury na zewnątrz,
  • elektryzować się – po założeniu koszulki włosy będą stać Wam dęba, a otwieranie drzwi w samochodzie będzie wiązać się z nieprzyjemnym przepływem prądu.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
  • Materiał ten bardzo szybko się mechaci – po kilku praniach (w najgorszym przypadku już po pierwszym) ubranie będzie nieestetycznie „zrolowane” – kasa wyrzucona w błoto,
  • poliester się topi! I to jest argument, który w przypadku dzieci budzi u mnie największe obawy. Widziałam zdjęcie dziecka, które było ofiarą pożaru… nie życzę nikomu takich doświadczeń. Koszulka poliestrowa wtopiła się w skórę dziecka – skóra była nie do uratowania. Gdyby dziecko było ubrane w bawełnę – bawełna by się spaliła i poparzyła dziecko – uwierzcie mi, z tych dwóch tragedii druga jest mniej dotkliwa,
  • podczas produkcji poliestru do atmosfery wydzielają się duże ilości dwutlenku węgla i szkodliwe dla ludzi opary. Mówi się też o tym, że przy każdym praniu ubrania z poliestru jego mikroskopijne cząstki przenikają do wody – z niej nie da się ich przefiltrować – więc ostatecznie później je pijemy.

Istnieje poliester z recyklingu, który jest sposobem na powtórne wykorzystanie starych ubrań i plastikowych butelek – dzięki temu ogranicza się ilość śmieci – ale proces ten wymaga dużej kontroli. Dlatego nie jestem przeciwniczką poliestru, wręcz nie wyobrażam sobie pewnych produktów wykonanych z innego materiału (osobiście, jak już wspomniałam wyżej, wolę shoperki poliestrowe od bawełnianych; używam poliestrowej – wodoodpornej – saszetki na smaczki dla psów). Jednak jeśli chodzi o ubrania mojego dziecka – bawełna, wełna, czy len, są w jego szafie niezastąpione i nie ma w tym przypadku miejsca na ustępstwa.

Jeśli chcesz zrobić komuś prezent w formie koszulki – wybierz firmę, która oferuje znakowanie na bawełnie. Prezent będzie trwalszy, wygodniejszy w użytkowaniu. A jeśli jesteś przedstawicielem firmy usługowej – postaraj się świadomie wybierać produkty, które oferujesz mniej świadomym klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.